V Plzni budou testovat, jak s pomocí 5G sítí a dronů zvýšit bezpečnost

SMART Česko - tmavé pozadí
Soutěž: Náš evropský projekt rozdává 150 tisíc Kč
5. 5. 2020
SMART Česko - tmavé pozadí
Nabídka účasti s českou delegací – Veletrh Ecomondo v italském Rimini
8. 7. 2020

Lidem v Plzni by se díky 5G sítím měl zlepšit život.
S vedením města na tom společně pracují Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Děje se tak i na v rámci projektu „Podpora 5G sítí v oblasti Smart Cities“ financovaného z Operačního programu Technická pomoc. Plzeň chce mj. testovat lety dronů za hranicí viditelnosti, streaming pro krizové řízení a edge computing. A to proto, aby se zjistilo, jak lze tyto moderní stroje s pomocí 5G sítí co nejlépe zapojit do integrovaného záchranného systému (IZS) a zvýšit tak bezpečnost obyvatel.

Plzeň se mimo jiné - jako druhé město v České republice - stala součástí aplikace Záchranka. Lidé přes ni mohou dostávat varovná hlášení o závažných událostech, jako jsou povodně, požáry, chemické havárie, znečistění pitné vody atp. Jako jedno z mála měst má i svého chatbota, který pomáhá občanům v komunikaci a vyřizování záležitostí přes webové stránky města.

Zatímco ve svět se 5G sítě začaly ve velkém spouštět už v roce 2019, v České republice se startuje letos. Pomáhá s tím i společný projekt MPO a MMR „Podpora 5G sítí v oblasti Smart Cities“. Díky němu se má pět měst - Plzeň, Bílina, Karlovy Vary, Jeseník a Ústí nad Labem, která loni vyhrála soutěž „5G pro 5 měst“, stát prvními „chytrými městy“ v ČR. Moderní technologie a komunikační prostředky chtějí využít různě. V Bílině chtějí posílit přenosové kapacity a modernizovat městský kamerový systém tak, aby se posílila bezpečnost lidí. V Jeseníku plánují modernizovat Vlastivědné muzeum a využít nové technologie ve sportu. Karlovy Vary budou provozovat digitálního průvodce pro turisty. A regionální datovou platformu, která bude sdružovat oborové domény, informace a aplikace k 5G či testovat autonomní dopravní prostředky plánují v Ústí nad Labem.

Více v tiskové zprávě.

ZDROJ: MPO