Dobrá praxe: iniciativa Zalejme.cz

SMART Česko - tmavé pozadí
Jak vidí SMART Česko starosta obce Dolní Studénky?
2. 3. 2020
SMART Česko - tmavé pozadí
Soutěž: Náš evropský projekt rozdává 150 tisíc Kč
5. 5. 2020

Občané mohou pomoci svým oblíbeným obecním stromům. Návod jak nabízí kuchařka iniciativy Zalejme.cz
Jak každý starosta jistě ví, péče o obecní či městské stromy je personálně i finančně velmi náročná a často chybí i voda na zalévání. Při tom městská zeleň neposkytuje jen stín, ale i výrazně ochlazuje své okolí a má pozitivní vliv na duševní pohodu i spokojenost lidí s místem, kde bydlí. Iniciativa Zalejme.cz nabízí aplikaci a návod, jak zapojit občany a zároveň využít zbytkovou vodu z domácnosti

Iniciativa Zalejme.cz vznikla v roce 2019 jako reakce na mnohdy drtivý dopad sucha na městskou zeleň. Zapojení veřejnosti se tak stává kvůli pokračujícímu suchu praktickou alternativou, jak obecní a městské stromy zachránit.

Iniciativa by ráda inspirovala občany k zalévání stromů zachycenou vodou z domácností. Nabízí mapovou aplikaci zobrazující stromy k zalití, která má za cíl zalévání optimalizovat a občany motivovat k rozvážnějšímu hospodaření s vodou.

Pro překonání suchého období by menšímu stromu mělo stačit asi 10 litrů vody denně, což je asi 10% průměrné spotřeby jednoho člověka a je velmi snadné toto množství zachytit. Každý zapojený občan tak může zachránit jeden menší strom, případně 2-3 čerstvě zasazené. Díky aplikaci Zalejme.cz budeme do léta schopni koordinovat zalévání tak, aby pomohlo jak menším, tak dokonce i velkým stromům.

V příloze naleznete jednoduchou kuchařku, jak se do iniciativy zapojit a inspirovat obyvatele ve Vaší obci.

Dopis starostům Zalejme.cz

Kuchařka Zalejme.cz